|
Összefoglaló Kormosné Debreceni Zsuzsa előadásáról
"A magyar családok jövője - reménytelen vég vagy végtelen remény?" címmel.
Helyszín: A Baptista Teológiai Akadémia tanterme (1068, Budapest, Benczúr u. 31.)
Elhangzott: 2010. szeptember 22-én
Kormosné Debreczeni Zsuzsa öt gyermekes édesanya, Szigetszentmiklóson él családjával, a helyi baptista gyülekezet tagja. A Nagycsaládosok Országos Egyesületének (NOE) szociálpolitikai ügyvivőjeként tevékenykedik, mind hazai, mind európai viszonylatban a családok érdekvédelmével kapcsolatosan. Tagja különféle érdekegyeztető, javaslattevő, bizottságoknak, egyes nemzetközi szervezetekben is képviseli a NOE-t. Ismeretei széleskörűek a családok, gyermekek és fiatalok helyzetéről. Munkájának kiemelt területe a magyarországi demográfiai helyzet is. 2009. novemberi megalakulása óta részt vesz a Népesedési Kerekasztal munkájában, amelyben a párkapcsolatokkal, krízishelyzetekkel foglalkozó munkacsoportot koordinálja. Számos előadást tartott már az országban - köztük társegyházi felkérésre is.
Összefoglaló
A Baptista Teológiai Akadémia ad otthont annak az ismeretterjesztő előadássorozatnak, amelyet a Baptisták az Egészségért Munkacsoport szervez. Ősszel az előadások középpontjában a család áll. 2010. szeptember 22-én meghívott előadónk Kormosné Debreceni Zsuzsa volt, aki a Nagycsaládosok Országos Egyesületének ügyvivője, maga is ötgyermekes családanya. Megalakulásától kezdve részt vesz a Népesedési Kerekasztal munkájában. A Kopp Mária professzor asszony kezdeményezésére és a Magyar Tudományos Akadémia támogatásával 2009-ben elindított Népesedési Kerekasztal a civil és tudományos, egyházi élet valamint munkaadók, kormányzati szervek, politikai szervezetek számos képviselőjével széles összefogást valósít meg. Azzal a céllal alakult meg, hogy konkrét javaslatokat tegyen a döntéshozók felé a kutatási adatok alapján, amelyek segítséget nyújthatnak a fiataloknak az élet számos területen ahhoz, hogy a kívánt gyerekek megszülessenek. A munkában Zsuzsa javaslatára a baptista egyház is helyet kapott.
Előadónk a társadalmunk egyik legégetőbb kérdésével foglalkozott. „A magyar családok helyzete - reménytelen vég vagy végtelen remény?” címmel tartott előadásában ismertette a magyarországi demográfiai adatokat, a népesség fogyásának statisztikai számait. Folyamatosan csökken a házasságkötések száma: 2007-ben 40 %-kal volt kevesebb, mint 1990-ben. A házasulók átlagéletkora folyamatosan emelkedik, emiatt később vállalnak gyereket. Terjednek az alternatív együttélés formák, a 25-29 évesek 40 %-a élettársi kapcsolatot létesít, próbaházasságok, látogató kapcsolatok nem teszik lehetővé a biztonságos hátteret a gyermekvállaláshoz. Az egyedülállók száma is egyre emelkedik a fiatalok között, és a nem önként választott kényszerszingliség is megjelent.
Nagyon magas a válások aránya, a felbomló házasságok 60 %-ában van kiskorú gyermek. Ez közel 660 ezer gyermeket, félmillió családot, kb. 1,2 millió embert érint.
Annak ellenére,hogy a magyar társadalom érték- és célvesztett, hiányzik a hit és a bizalom, eluralkodott az önzés, a magyar fiatalok közötti közvélemény kutatás adatai mégis biztatóak, mert a fiatalok 87 %- a a házasságot tartja a legjobb életformának. 70,5% úgy véli, nem lehet igazán boldog, akinek nincs gyermeke. A párok között csak 10% a tudatos gyermektelenség. A fiatalok több gyermeket szeretnének, mint amennyit ténylegesen vállalni tudnak. Az egész társadalomnak össze kell fognia annak érdekében, hogy a vágyak és a valóság közötti szakadék áthidalható legyen, a kívánt gyermekek megszülethessenek, és mérséklődjön a népességfogyás
A gyermekvállalástól való tartózkodás okainak okainak ismertetése után ötleteket adott ahhoz, hogy a gyülekezetek, a hívő emberek hogyan tudnak segítséget adni a fiataloknak, a családoknak.
Istennek van megoldása a legreménytelenebb helyzetekre is. Jeremiás próféta levelet írt Jeruzsálemből a babiloni fogságban élőknek. Jeremiás 29: 1-11 igék utat mutathatnak számunkra, hogy hogyan éljünk a mai magyar társadalomban.
Idősek és fiatalok, gyülekezeti közösségek és családok, lelki vezetők és gazdasági-közéli9t szereplők közösen igyekezzünk a város jólétén: Vegyünk részt a helyi közéletben, közösségi rendezvényeken, együttműködést igénylő települési programokban. Működjünk együtt a jóakaratú intézményekkel, szervezetekkel, iskolákkal, személyekkel, társegyházakkal. Dolgozzunk, tevékenykedjünk, gondoskodjunk a családunk ellátásáról, és a gyülekezetünk tagjairól is. Mutassunk példát az összefogásra, a törődésre. Létrehozhatunk kisgyermekes családoknak baba-mama köröket, segítséget nyújthatunk a gyermekfelügyeletben (pl. Otthon segítünk szolgálat, Fecske szolgálat, családi napközi stb.). Ezek a szolgálatok kitűnő missziós lehetőségek.
Mutassunk követendő példát és neveljük fiataljainkat tiszta kapcsolatokra és törődjünk azzal, hogy megtalálják a hozzájuk illő, Isten által kijelölt társukat. Számos programot, közös jótékonysági munkát lehetne szervezni fiataloknak, hogy legyen lehetőségük az ismerkedésre.
A házasodás és gyermekvállalás kérdésében ne hasonuljunk a világhoz, hanem mutassuk meg, hogy lehet másképpen is!
Jeremiás a könyörgés fontosságát is hangsúlyozza. Imádkozzunk elsősorban magunkért, házastársunkért, házasságunkért, családunkért, gyermekeinkért. Legyen rendszeres imatémánk a gyülekezetünk családjainak helyzete, a településünk családjainak helyzete.
Isten azt ígéri, hogy mindezek nyomán reményteljes jövő vár a népre. Ez az ígéret a mi népünknek is reményt adhat.
|
|