Bemutatkozik a Baptisták az Egészségért Munkacsoport
Interneten olvasható: http://komt.hu/?p=105
A Keresztyén Orvosok Társaságának vezetősége, Dr. Ferencz Péter elnök úr meghívására lehetőséget kaptunk arra, hogy 2011. április 9-én bemutassuk a Baptisták az Egészségért Munkacsoport munkáját. Ebben a cikkben szeretnénk összefoglalni az eddigi tevékenységeinket, célkitűzéseinket. A baptista egészségügyben dolgozó orvosokat Dr. Lehoczky Dezső professzor úr kezdte regisztrálni az 1990-es években, és találkozókat szerveztek Dr. Fekete Lászlóval és Dr. Herjeczki Kornéllal.
2009-ben újrakezdtük az addigi kezdeményezés talaján a munkát, és megalakítottuk a „Baptisták az Egészségért Munkacsoportot” a Magyarországi Baptista Egyház támogatásával.
A Munkacsoport azzal a céllal alakult, hogy aktív csoport legyen és az egészségügyben dolgozó baptisták szakmai tudásukkal gyakorlati módon segítsék a gyülekezetek tagjait illetve a gyülekezetek vonzáskörébe került érdeklődőket.
Három célt fogalmaztunk meg a Munkacsoportunk fő tevékenységi köreként:
1. A baptista hátterű egészségügyi dolgozók, orvosok összegyűjtése a feladatunk, akiknek Istennel való kapcsolatát is szeretnénk megerősíteni, ill. a közösséghez való tartozását is.
2. Prevenció: A gyülekezetek tagjainak és látogatóinak segítése az egészséges életmóddal, betegségek korai felismerésével kapcsolatos információk átadásával. Ezeket egészségnapok, vagy kiscsoportos találkozók, beszélgetések formájában szervezzük meg.
A gyülekezethez tartozó egészségügyi dolgozók vesznek ebben részt, illetve ökumenikusan az adott településen dolgozók egészségügyi dolgozók is bekapcsolódhatnak.
Építünk a gyülekezetekben már működő csoportokra, pl. női körökre, torna körökre.
Külön cél a női csoportok elérése, és olyan közösséggé formálása, akik mind az egészséges táplálkozás, mind a testmozgás, mind a közös imádkozás terén egymást tudják segíteni.
3. Az evangélizáció azok között, akik eljönnek az egészségnapokra, előadásokra. Azok az érdeklődők, akik az egészséggel - betegség megelőzéssel kapcsolatos témákat meghallgatják, így is kapcsolatba kerülhetnek a gyülekezetekkel, hívő emberekkel. A személyes beszélgetés közelebb viheti őket Jézus Krisztushoz. A gyülekezet egy egészségnap ill. családi nap szervezése kapcsán a lakókörnyezetében egy másik oldaláról mutatkozik be.
Megalakulásunk óta nagy örömünkre szolgál, hogy több baptista gyülekezet vállalta fel az egészségnapok szervezésével kapcsolatos többletmunkát, a helyszín, és önkéntesek biztosítását. A gyülekezet tagjai hívogattak a rendezvényekre.
2009-ben Budapesten a József utcai baptista gyülekezetben rendeztük az első ilyen napot. Ahol a gyülekezet eredetileg véradást szeretett volna tartani a Területi Vérellátó Szolgálat bevonásával, Sólyom Éva és Újváriné Szabó Anikó szervezésében. A Munkacsoportunk orvosai, szakemberei ingyenes tanácsadást és szűrővizsgálatokat tartottak. Vérnyomás, vércukormérés (Fejér Laura, Deák Ildikó), érszűkületszűrés, diabetológiai tanácsadás (Dr. Tóth Lajos Kázmér), bőrgyógyász, védőnő (Kovácsné Városi Éva), gyógytornász fogadta az oda érkezőket.
A hagyományos baptista gyülekezetekben, mint pl. Ócsán már előzőleg jó kapcsolatot építettek ki a város lakosságával és olyan eredményesen hívogattak az egészségnapra, hogy a megjelentek háromnegyede nem baptista hátterű volt.
A szakembereink a kiszűrt betegségek esetén felhívták a látogató figyelmét, hogy keresse fel a lakóhelye szerinti háziorvost, rendelőt és vigye magával a mi mérési eredményünket további kezelése érdekében.
Egy érsebész orvos, Dr. Nagy Imre kisebb városokban is végez érszűkület szűrést, és összehasonlította a nem keresztyén hátterű emberek szűréseken felismert elváltozásainak gyakoriságát a baptista szervezésű egészségnapok látogatóinál tapasztaltakkal. Azt mondta, hogy szerinte kevesebb érszűkületes beteget talált keresztyén körökben. Ezt azzal magyarázta, hogy ők más szempontból is jobban vigyáznak az egészségükre, pl. nem dohányoznak.
A roma baptista gyülekezetek tagjai felé is elkezdődött egy szolgálat, egészségügyi dolgozók bevonásával. Ez egészen speciális kérdéseket is felvetett, mert esetükben más jellegű problémákkal kellett szembesülnünk. Számukra is érthető nyelven kellett beszélni arról például, hogy miért káros a dohányzás és hogyan lehet leszokni róla. Belgyógyász (Dr. Drenyovszki Zita, Dr. Fehér Zsuzsanna), védőnő (Pálmai Zoltánné), érsebész, gyógytornász, táplálkozási tanácsadó, lelkész (Szegedi Tivadar, Csuhai József) és önkéntes orvos, aki nem gyakorló hívő is részt vett ezen a napon. Tuzséron és Szatmárcsekén kampányszerű megmozdulások voltak, azonban ezeknek a napoknak a lebonyolításába bekapcsolódtak azok a lelki munkások is, aki azóta is rendszeresen misszióznak közöttük.
1. kép A Tuzséri Roma Baptista Gyülekezetben rendezett egészségnap résztvevői 2009. júliusában
Az eddigi egyik legnagyobb megmozdulásunk Keszthelyen, a Balaton parton volt 2010. májusában. A helyi gyülekezet plántálók meghívására vettünk részt egy evangélizációval egybekötött egészségnapon a debreceni és a pécsi gyülekezet misszió munkásaival együtt. Ők gondoskodtak arról, hogy az érdeklődőknek más program is legyen. Itt száz körül volt a mérésen részt vettek száma, és nagyrészt nem gyakorló hívők voltak. A sátorban vérnyomásmérés, vércukormérés, bőrgyógyász, anyajegy-szűrés, érszűkületszűrés, táplálkozási tanácsadás és lelki tanácsadás kapott helyet.
2. kép Keszthely 2010. május egészségmegőrző sátor
2010. májusában a keszthelyi Balaton-parton felállított sátorban vérnyomásmérés (Ráczné Kovács Márta, Bödőné Somogyi Irén), vércukormérés, bőrgyógyász, anyajegy-szűrés (Dr. Hernádi Mária), érszűkületszűrés (Dr. Nagy Imre), táplálkozási tanácsadás (Pálinkás Ibolya) és lelki tanácsadás (László Margit) kapott helyet.
A Meghallgatlak sátorban mentálhigiénés munkatársunk, László Margit várta őket lelki tanácsadásra. Ő azt figyelte meg, hogy egy semleges helyszínen, mint pl. a Balaton parton a sátorban sokkal többen mertek lelki kérdéseikről beszélni, mint egy olyan helyen, ahol sokan ismerik őket, az imaházukban vagy a templomukban. Ez a megfigyelés arra is rávilágít, hogy még mindig tartanak attól a segítséget kérők, hogy a tanácsadóhoz fordulás miatt kiderül, hogy lelki problémákkal küzdenek és ez „megbélyegző” lehet számukra.
3. kép: Lelki tanácsadás a Meghallgatlak sátorban
2010-ben a Baptista Teológiai Akadémián előadás sorozatot szerveztünk. A célunk az egészséggel kapcsolatos, orvosi, pszichológia témákkal foglalkozó előadások megtartása volt hívő szakemberek részvételével. Az előadások ingyenes voltak látogathatóak.
A résztvevők létszáma változó volt, egész évben összesen több mint 150 fő hallgatta meg az előadásokat.
A következő előadások kerültek megrendezésre:
2010. májusában Dr. Evan Parks: Kiégés, stressz, depresszió
2010. júniusában Dr. Antal Magda: Táplálkozási ajánlások az egészség megőrzése érdekében
2010. szeptemberében Kormosné Debreceni Zsuzsa: A magyar családok jövője
2010. novemberében Dr. Tinger László: Kommunikáció a segítő kapcsolatokban
2010. decemberében Bíró László püspök atya: A család vallási és emberi értékeket közvetít
4. kép Tringer professzor úr előadása a Baptista Teológiai Akadémián
Az egészségügyben dolgozók és segítő foglalkozásúak találkozóját, amelynek 2010-ben a Kecskeméti baptista gyülekezet adott otthont. A kecskeméti találkozónak nagy sikere volt, több mint száz résztvevővel, akik a következő mottó jegyében hallgathattak előadást, bizonyságtételt: „Tegyünk bizonyságot Krisztusról, ha kell szavakkal is!” Az IHS alapítvány nevében Dr. Győri József a Sóoldat konferenciák lényegét mutatta be előadásában, amelynek a célja az, hogy az orvosok tudják a munkájuk során is bemutatni az Úr Jézus Krisztust a pácienseiknek. Szemináriumok keretén belül olyan izgalmas területtel ismerkedhettünk, mint a sport, mint evangélizációs eszköz. Gondoltunk már arra, hogy torna klubot szervezzünk, csak azért, hogy kapcsolatokat építsünk és ezeken keresztül embereket hívjunk gyülekezetbe, megismertessük velük Jézust? Köves Gáborné Anikó gyógytornász erdélyi baptista női körében versenyt hirdetett, és ezen részt vehettek azok a 4-6 fős női csoportok, akik vállalták, hogy egy éven át nagy hangsúlyt fektetnek arra, hogy egymást segítsék az egészséges táplálkozás terén, együtt vegyenek részt valamilyen sportolásban és lelki közösségben is, imádkoztak, Bibliát olvastak. Az első helyezett csapat tagjai egy wellness hotelben eltöltött közös hétvégi pihenést nyertek jutalmul.
2011-ben Budapesten, a Wesselényi utcai baptista imaházban kapunk helyet az éves találkozónk megrendezésére. A téma a kiégés megelőzése lesz. Örömünkre szolgál, hogy dr. Ferencz Péter elfogadta meghívásunkat. Előadónk lesz még Dr. Evan Parks pszichológus.
A 2011. év első felében három egészségnap került megrendezésre baptista szervezésben: Székesfehérvárott a baptista imaházban, Pestimrén és Rákoshegyen egy egy általános iskolában.
2011. nyarán tervezzük, hogy határon túli testvéreink körében is, a Vajdaságban, magyar nyelvű baptista gyülekezetben, Bácskossuthfalván és Pacséron ill. Csantavéren szervezünk szűrővizsgálatokat, tanácsadást. Kárpátaljai testvéreink Zápszonyban is számítanak az egészségügyi csoport tagjainak a segítségére.
Szeretnénk együttműködni más keresztyén felekezetekkel, már működő csoportokkal, vagy magánszemélyekkel. Így vettük fel a kapcsolatot korábban az IHS-sel és a KOMT-tal, hogy kölcsönösen támogassuk egymás munkáját a programjainkon való részvétellel, gyakorlati tanácsokkal, imádsággal. Ha felkeltette érdeklődését munkánk szeretettel várjuk segítőink közé.
Több baptista gyülekezet foglalkozik az egészséggel kapcsolatos megelőző munkával, így pl. a Balatonszemesi Baptista Gyülekezet már évekkel ezelőtt rendezett egészségnapot, amelyen Dr. Kovács Éva és Dr. Kovács Teodóra segítettek. A kaposvári baptista testvérek a helyi civil szervezetekkel együtt szerveztek egészségnapot. A kecskeméti gyülekezetben rendszeresen torna csoport működik és még sorolhatnánk.
A mi munkacsoportunk eddigi tapasztalataival és ezzel a beszámolóval is szeretnénk bátorítani a kedves kollégákat, hogy a gyülekezeteik javára használják fel gyakorlati módon is tudásukat, amit különben meg is tesznek, de így szervezett formában is.
Köszönjük a Baptisták az Egészségért Munkacsoport irányában megnyilvánuló támogatást, az imádságokat. Reményünk, hogy mind a munkánkban, mind a gyülekezetben tudunk Krisztus bizonyságtevői lenni ezzel a szép segítő szolgálattal. Dr. Mészárosné dr.Seres Leila titkár |